Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy mają mało czasu na zmiany w archiwach

21 grudnia 2018 | Prawo

Setki tysięcy pracodawców dostało dosłownie pięć dni na wdrożenie zmian w gromadzeniu dokumentacji pracowniczej dla przeszło 12 mln zatrudnionych. Mateusz RZemek

 

Po prawie roku oczekiwania na przepisy wykonawcze rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej zostało w końcu opublikowane w Dzienniku Ustaw z 19 grudnia. Zastąpi rozporządzenie z 1996 r. To największa rewolucja w tych przepisach od ponad 22 lat.

Nowe rozporządzenie reguluje zasady gromadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Pojawi się nowa teczka D, w której będą trzymane informacje o karach porządkowych nałożonych na zatrudnionego. W myśl przepisów przejściowych będą miały one zastosowanie zarówno do pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2019 r., jak i wcześniej.

Zostało kilka dni

– Pytanie, czy można się dostosować do tych zmian w ciągu kilku dni, jakie zostały do ich wejścia w życie – zastanawia się Piotr Wojciechowski, adwokat, specjalista od prawa pracy. – Szczęśliwie przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament