Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organizacje potrzebują wsparcia

21 grudnia 2018 |

działalność dobroczynna | Dziś, szczególnie w okresie przedświątecznym, wiele rodzin, firm, placówek oświatowych, organizacji włącza się w rozmaite akcje charytatywne. Dawniej działalność filantropijna wyglądała nieco inaczej.

Za pierwszego filantropa uznawany jest Prometeusz, który wykradł bogom ogień i podarował go ludziom. Został za to skazany na potępienie i męki.

Zapewnienie opieki

– W okresie średniowiecza działalność filantropijna wypływała z nakazu chrześcijańskiego miłosierdzia. Instytucją dobroczynności były wówczas szpitale, pełniące funkcję przejściowego zakładu opiekuńczego dla ubogich, w mniejszym stopniu były natomiast szpitalem w jego współczesnym rozumieniu. W okresie nowożytnym wsparcie filantropijne koncentrowało się na zapewnieniu opieki „prawdziwym" ubogim, tj. niezdolnym do samodzielnej egzystencji, niedołężnym czy chorym osieroconym dzieciom – mówi Weronika Chrapońska-Chmielewska z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Z kolei w późniejszym okresie, w czasach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament