Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa procedura i prostsze opłaty

21 grudnia 2018 | Prawo

Przyjęty przez rząd projekt usprawnienia sądów cywilnych zwiera wiele zmian w opłatach sądowych. W wielu wypadkach będą niższe, ale niektóre drożeją. Wszystkie trzeba poznać. Marek Domagalski

 

Brak opłaty oznacza najczęściej pominięcie danej czynności przez sąd, np. odrzucenie pozwu czy apelacji i przegranie sprawy.

W projekcie jest wiele zmian, zostaje jednak generalna opłata w sprawach majątkowych, np. o zapłatę odszkodowania. Wynosić będzie nadal 5 proc. od żądanej w pozwie czy potem w apelacji czy kasacji kwoty. Tylko w żądaniach do 20 tys. zł obowiązywać będą konkretne opłaty – im kwota żądania niższa, tym opłata procentowo wyższa. Przykładowo przy żądaniu 500 zł opłata wyniesie 100 zł, a przy 20 tys. zł – 1000 zł. Za żądania przewyższające próg 20 tys. zł żądający płacić będzie wspomniane 5 proc.

Są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament