Dają wędkę, nie rybę
fundusze | Datki charytatywne nie rozwiązują problemów społecznych. Lepszym rozwiązaniem może się okazać impact inveting, venture philanthropy czy filantropia współdziałania.
Takie rozwiązania są już wdrażane w Polsce i przynoszą efekty. – Wiemy, że finansowanie, które przekazujemy organizacjom społecznym, jest efektywnie wykorzystywane i, co więcej, nasze wsparcie niefinansowe pomaga tym organizacjom rozwijać się i zwiększać skalę oddziaływania. To powinien być bardzo przekonujący model, szczególnie dla prywatnych darczyńców, którzy chcieliby widzieć efekty pieniędzy lub czasu, które przeznaczyli na konkretny cel dobroczynny – uważa Anna Mierzejewska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK), które cztery lata temu powołało fundację Valores – pierwszy polski fundusz venture philanthropy, aby wspierać wybrane organizacje społeczne, które mają największy potencjał zwiększenia skali i zakresu oddziaływania społecznego.
Inwestycje zmieniające świat
W Polsce inwestycje w inicjatywy łączące działalność gospodarczą z określonym wpływem społecznym przez wiele lat polegały głównie na instrumentach bezzwrotnych, takich jak dotacje, granty czy darowizny. Z czasem pojawiły się jednak nowe sposoby ich finansowania, takie jak impact investing – czyli inwestowanie zasobów finansowych połączone ze wsparciem doradczym, które wraz z korzyściami finansowymi ma tworzyć zmiany społeczne i środowiskowe. Oznacza inwestowanie w spółki odgrywające pozytywną i istotną rolę społeczną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta