Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dają wędkę, nie rybę

21 grudnia 2018 |

fundusze | Datki charytatywne nie rozwiązują problemów społecznych. Lepszym rozwiązaniem może się okazać impact inveting, venture philanthropy czy filantropia współdziałania.

Takie rozwiązania są już wdrażane w Polsce i przynoszą efekty. – Wiemy, że finansowanie, które przekazujemy organizacjom społecznym, jest efektywnie wykorzystywane i, co więcej, nasze wsparcie niefinansowe pomaga tym organizacjom rozwijać się i zwiększać skalę oddziaływania. To powinien być bardzo przekonujący model, szczególnie dla prywatnych darczyńców, którzy chcieliby widzieć efekty pieniędzy lub czasu, które przeznaczyli na konkretny cel dobroczynny – uważa Anna Mierzejewska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK), które cztery lata temu powołało fundację Valores – pierwszy polski fundusz venture philanthropy, aby wspierać wybrane organizacje społeczne, które mają największy potencjał zwiększenia skali i zakresu oddziaływania społecznego.

Inwestycje zmieniające świat

W Polsce inwestycje w inicjatywy łączące działalność gospodarczą z określonym wpływem społecznym przez wiele lat polegały głównie na instrumentach bezzwrotnych, takich jak dotacje, granty czy darowizny. Z czasem pojawiły się jednak nowe sposoby ich finansowania, takie jak impact investing – czyli inwestowanie zasobów finansowych połączone ze wsparciem doradczym, które wraz z korzyściami finansowymi ma tworzyć zmiany społeczne i środowiskowe. Oznacza inwestowanie w spółki odgrywające pozytywną i istotną rolę społeczną,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament