Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prądotwórcze szkło materiałem budowlanym przyszłości

21 grudnia 2018 | Nieruchomości | Adam Roguski
źródło: materiały prasowe

Dawid Cycoń | Prezes ML Systemu

 

Biorąc pod uwagę profil waszej działalności, to w przyszłości nie tylko będziemy mieć szklane domy, ale jeszcze produkujące prąd. Specjalizujecie się w produktach BIPV – co to takiego?

Dawid Cycoń, prezes ML Systemu: BIPV to skrót od building integrated photovoltaics, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. Fotowoltaikę kojarzy się najczęściej z modułami importowanymi z Azji montowanymi na dachach budynków albo tworzącymi duże farmy słoneczne.

W przypadku BIPV mówimy o modułach będących de facto materiałami budowlanymi: to szyby zespolone, ściany osłonowe czy całe fasady budynków. Te elementy spełniają wszelkie wymogi dotyczące materiałów budowlanych, a do tego produkują energię elektryczną i często mają dodatkowe zalety: ogrzewają pomieszczenia, topią śnieg na dachu. Połączenie tych funkcji daje innowacyjny produkt, który przy tym wygląda estetycznie.

Ważne jest też to, że w miastach nie ma miejsca na farmy fotowoltaiczne. Dachy budynków z reguły zajęte są instalacjami wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi, do infrastruktury produkującej prąd pozostają właśnie elewacje.

Jesteśmy jednym z pięciu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament