Prądotwórcze szkło materiałem budowlanym przyszłości
Dawid Cycoń | Prezes ML Systemu
Biorąc pod uwagę profil waszej działalności, to w przyszłości nie tylko będziemy mieć szklane domy, ale jeszcze produkujące prąd. Specjalizujecie się w produktach BIPV – co to takiego?
Dawid Cycoń, prezes ML Systemu: BIPV to skrót od building integrated photovoltaics, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. Fotowoltaikę kojarzy się najczęściej z modułami importowanymi z Azji montowanymi na dachach budynków albo tworzącymi duże farmy słoneczne.
W przypadku BIPV mówimy o modułach będących de facto materiałami budowlanymi: to szyby zespolone, ściany osłonowe czy całe fasady budynków. Te elementy spełniają wszelkie wymogi dotyczące materiałów budowlanych, a do tego produkują energię elektryczną i często mają dodatkowe zalety: ogrzewają pomieszczenia, topią śnieg na dachu. Połączenie tych funkcji daje innowacyjny produkt, który przy tym wygląda estetycznie.
Ważne jest też to, że w miastach nie ma miejsca na farmy fotowoltaiczne. Dachy budynków z reguły zajęte są instalacjami wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi, do infrastruktury produkującej prąd pozostają właśnie elewacje.
Jesteśmy jednym z pięciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta