Piesi – nowa kość niezgody
Na drogach nie chodzi o wygodę kierowców, ale bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
Problem pierwszeństwa pieszego na przejściu ponownie stał się przedmiotem debaty publicznej. Nastąpiło to za sprawą działań rzecznika praw obywatelskich, zainspirowanego głosem obywateli i organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz Piesza Masa Krytyczna).
W wystąpieniu do ministra infrastruktury z lutego 2019 r. rzecznik wskazał, że obecnie pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, gdy już na nie wejdzie, ale nie wcześniej. Kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia. Brakuje natomiast regulacji prawnej dla sytuacji, gdy pieszy zamierza wejść na przejście lub właśnie na nie wkracza.
Bierzmy przykład
Tymczasem zasada, że pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście, obowiązuje od wielu lat w krajach skandynawskich i w większości państw Europy Zachodniej. Jest standardem ustanowionym w celu ochrony życia i zdrowia pieszych. Na przykład w Norwegii i we Francji kierowca ma obowiązek zatrzymania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta