Wykluczenie wykonawcy tylko za stypizowane przestępstwa skarbowe
Przed wykluczeniem wykonawcy z powodu skazania za przestępstwo skarbowe należy zweryfikować czy czyn zabroniony jest faktycznie przestępstwem skarbowym i czy wykonawca może być w ogóle uznany za osobę skazaną.
W wyroku z 22 stycznia 2019 r. (KIO 30/19) Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznawała sprawę wykluczenia wykonawcy z postępowania w związku z prawomocnym skazaniem – w ocenie zamawiającego – wykonawcy za przestępstwo skarbowe. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawierała obligatoryjną przesłankę wykluczenia określoną w art. 24 ust. 1 pkt 13 lit c) ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych („pzp"), która stanowi, że z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawcę będącego osobą fizyczną, którego prawomocnie skazano za przestępstwo skarbowe.
Wykonawca z prawomocnym wyrokiem
Zamawiający, po zbadaniu wszystkich złożonych w postępowaniu ofert, wybrał ofertę odwołującego jako najkorzystniejszą. Konkurencyjny uczestnik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, poinformował zamawiającego o niezgodności z przepisami prawa podjętej przez niego czynności wyboru oferty odwołującego. Zdaniem tego wykonawcy, zwycięska firma powinna zostać wykluczona z postępowania z uwagi na fakt, że prezes zarządu został skazany prawomocnym wyrokiem przez sąd rejonowy za przestępstwo skarbowe stypizowane w art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości.
W ocenie konkurenta odwołującego, czyny wskazane w art. 79 ustawy o rachunkowości są przestępstwami, a nie wykroczeniami, zatem podlegają regulacjom kodeksu karnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta