Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozytywy i zagrożenia

09 lipca 2019 | Ekonomia | Marek Goliszewski

Rosną koszty produkcji we wszystkich niemal sektorach działalności gospodarczej. A to obniża konkurencyjność 
– pisze przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

 

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC, złożony z osób zajmujących niegdyś wysokie stanowiska państwowe, ocenił politykę gospodarczą rządu w I półroczu. Zwrócił m.in. uwagę na rosnące wydatki sztywne w budżecie państwa, biurokratyczne procedury legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce oraz niską innowacyjność polskiej gospodarki. Za niezbędne uznał zwiększenie stabilności otoczenia prawnego firm oraz zachęt do podejmowania przez nie inwestycji wspierających innowacje, infrastrukturę energetyczną, zwłaszcza czystą energię, opiekę zdrowotną i transport.

Przestrzeganie przez ministra finansów stabilizacyjnej reguły wydatkowej i deklarację rządu, że nie będzie przekraczany unijny próg 3 proc. PKB przez strukturalny deficyt sektora finansów publicznych, oceniamy pozytywnie. Głównym instrumentem stabilizacyjnym w obszarze finansów publicznych pozostanie silny wzrost dochodów podatkowych w relacji do PKB, spowodowany szybkim wzrostem gospodarczym.

Mimo znacznego zwiększenia transferów socjalnych deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. był wyjątkowo niski. Odnotowujemy rządową prognozę dalszego spadku relacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament