Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bańka: frankowicze mogą liczyć na ogromny benefit

09 lipca 2019 | Prawo | Dorota Gajos-Kaniewska
źródło: materiały prasowe

Co konkretnie zyskają frankowicze dzięki ustawie o pomocy dla kredytobiorców, którą w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm? Na to pytanie odpowiedział gość Tomasza Pietrygi w poniedziałkowym programie #RZECZoPRAWIE Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

 

– Frankowicze mogą liczyć na nieoprocentowane 72 tys. zł. To jest ogromny benefit! Niezrozumiałe jest dla mnie, że nie potrafią tego docenić. To jest po prostu irracjonalne. Osoba, która ma kredyt mieszkaniowy, nieważne, w złotych czy walutowy, po spełnieniu określonych przesłanek może ubiegać się o jeden z dwóch rodzajów wsparcia finansowego, którego wartość sprowadza się do kwoty 2 tys. zł miesięcznie przez trzy lata – wyjaśnił ekspert. Zaznaczył, że nie jest to wsparcie od państwa, lecz z funduszu bankowego, na który prywatne banki wpłaciły już 600 mln zł.

Kto będzie mógł liczyć na to wsparcie? – Jeżeli jeden ze współmałżonków jest bezrobotny albo jeżeli wskaźnik DTI, czyli stosunek zadłużenia do dochodów, jest wyższy niż 50 proc. albo jeżeli dochód na członka w rodzinie wynosi mniej niż 1056 zł. Wystarczy spełnienie jednej z przesłanek, żeby otrzymać wsparcie – wyliczył Jerzy Bańka. —jaga

Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament