Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest sposób, by biznesmen zapłacił mniej fiskusowi

09 lipca 2019 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Urzędnicy potwierdzają: przedsiębiorca, który w trakcie roku zamknął firmę nawet na dzień i założył nową, może wybrać korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia.

 

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy dopiero po kilku miesiącach wiedzą, czy to będzie tłusty rok czy chudy i jaka forma rozliczenia jest dla nich korzystniejsza (podatek liniowy czy według skali). Fiskus potwierdza w ostatnich interpretacjach, że można zmienić sposób opodatkowania także w trakcie roku. Wystarczy zamknąć firmę i założyć nową.

– Nie każdy już na początku roku potrafi ocenić, jak potoczą się losy jego firmy. Może się okazać, że interes się rozkręcił i musi płacić od swoich dochodów aż 32-proc. podatek. Albo kontrahenci wycofali się ze współpracy, ma mniejsze dochody i liniowy PIT kompletnie mu się nie opłaca – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Czas bez znaczenia

Z przepisów wynika jednak, że wybór formy rozliczenia z fiskusem obowiązuje przez cały rok. Czy jest sposób na jej zmianę? O to zapytał fiskusa przedsiębiorca prowadzący od dwóch lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament