Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada gminy nie może dowolnie ustalać składników wynagrodzenia wójta

09 lipca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Określenie dla wójta wynagrodzenia poniżej poziomu wskazanego w przepisach stanowiłoby istotne naruszenie prawa. Nie można jednak także przyznać wójtowi świadczeń nieprzewidzianych dla niego przez ustawodawcę.

- Rada gminy chce przyznać wójtowi nagrodę za szczególne osiągnięcia. Czy przysługuje je takie uprawnienie? – pyta czytelnik.

Nie.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy m.in. ustalanie wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Przewiduje to także art. 8 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.). Treść uchwały rady musi jednak odpowiadać wymaganiom ustalonym w art. 36 u.p.s. oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936 ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament