Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijny Trybunał może zachwiać polskim rynkiem finansowym

09 lipca 2019 | Ekonomia
Eksperci wskazywali, że nawet po orzeczeniu TSUE krajowe sądy nadal będą stały przed wieloma dylematami, których ono nie rozwiąże
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Eksperci wskazywali, że nawet po orzeczeniu TSUE krajowe sądy nadal będą stały przed wieloma dylematami, których ono nie rozwiąże
Tomasz  Mironczuk specjalista w zakresie gospodarki pieniężnej, były prezes BPS i BGK To, co podaje rzecznik TSUE  w zakresie oprocentowania kredytów w złotych stopą LIBOR właściwą dla franków, to jak próba powiedzenia, że prawo grawitacji jest niesłuszne. Ale czy zadekretowanie nieważności grawitacji decyzją sądu jest możliwe?
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Tomasz Mironczuk specjalista w zakresie gospodarki pieniężnej, były prezes BPS i BGK To, co podaje rzecznik TSUE w zakresie oprocentowania kredytów w złotych stopą LIBOR właściwą dla franków, to jak próba powiedzenia, że prawo grawitacji jest niesłuszne. Ale czy zadekretowanie nieważności grawitacji decyzją sądu jest możliwe?
prof. Dariusz  Filar ekonomista, b. członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004–2010   System działa tak, że jeżeli chwieje się część banków, może to uderzyć w cały system finansowy. Obawiam się, że jeżeli wszystkim klientom uzna się klauzule abuzywne i zasądzi zmianę umów, to część banków stanie w obliczu bankructwa.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
prof. Dariusz Filar ekonomista, b. członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004–2010 System działa tak, że jeżeli chwieje się część banków, może to uderzyć w cały system finansowy. Obawiam się, że jeżeli wszystkim klientom uzna się klauzule abuzywne i zasądzi zmianę umów, to część banków stanie w obliczu bankructwa.
Piotr  Kuczyński analityk  rynków finansowych  ZBP szacuje możliwe straty sektora bankowego na 60–80 mld zł. Jeśli są to precyzyjne obliczenia, to wynikiem wyroku TSUE i idącego za nim polskiego orzecznictwa będzie katastrofa gospodarcza.
źródło: ROBERT GARDZIÑSKI
Piotr Kuczyński analityk rynków finansowych ZBP szacuje możliwe straty sektora bankowego na 60–80 mld zł. Jeśli są to precyzyjne obliczenia, to wynikiem wyroku TSUE i idącego za nim polskiego orzecznictwa będzie katastrofa gospodarcza.
Michał  Jabłoński counsel w warszawskim  biurze Dentons  Z punktu widzenia polskich sądów, które czekają na wyrok TSUE, niewiele on zmieni, gdyż co do zasady większość aspektów tych sporów i tak będzie rozstrzygana przez sądy w oparciu o prawo krajowe.
źródło: materiały prasowe
Michał Jabłoński counsel w warszawskim biurze Dentons Z punktu widzenia polskich sądów, które czekają na wyrok TSUE, niewiele on zmieni, gdyż co do zasady większość aspektów tych sporów i tak będzie rozstrzygana przez sądy w oparciu o prawo krajowe.

Rzecznik generalny TSUE w opinii do sprawy frankowej nie uwzględnił podstawowych praw ekonomii. Jeśli wyrok Trybunału pójdzie w tym samym kierunku, wynikiem może być katastrofa gospodarcza – ostrzegają ekonomiści.

 

Jaki wpływ na gospodarkę mogą mieć rozstrzygnięcia na poziomie unijnym ws. kredytów we frankach, zastanawiali się uczestnicy debaty „Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zachwieje polskim rynkiem finansowym?", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej".

W najbliższym czasie, być może nawet jeszcze w lipcu, TSUE może wydać wyrok dotyczący zastosowania unijnych regulacji o klauzulach niedozwolonych w sprawach dotyczących kredytów we frankach. Spytał o to Sąd Okręgowy w Warszawie.

W maju rzecznik generalny TSUE Giovanni Pitruzzelli wyraził opinię, że sąd krajowy nie ma prawa zmienić zapisów punktu umowy, który uzna za nieuczciwy. Zatem powinien on zostać wykreślony, jednak luki po nim sąd sam nie może uzupełnić. Oznacza to, że niedozwoloną klauzulę indeksacyjną należałoby pominąć w umowie, a jednocześnie pozostałe jej zapisy pozostałyby w mocy.

W efekcie kredyt we frankach należałoby potraktować tak, jakby od początku był zaciągnięty w złotych. Równocześnie jednak – co w opinii rzecznika najbardziej kontrowersyjne – oprocentowanie takiego kredytu złotowego naliczane byłoby od stopy procentowej... LIBOR dla franków szwajcarskich.

Ciężarówka za cenę malucha

Zdaniem Tomasza Mironczuka, prezesa Instytutu Rynku Finansowego, a w przeszłości m.in. prezesa Banku Polskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament