Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza konstytucja po odzyskaniu niepodległości

09 lipca 2019 | Rzecz o prawie | Piotr Nazarewicz

To Sejm Ustawodawczy stworzył podwaliny prawne pod funkcjonowanie odrodzonej Polski.

 

Po przeczytaniu tekstu sędziego Wojciecha Hermelińskiego „Stulecie wolnych wyborów trzeba uhonorować" („Rzeczpospolita" 8 stycznia 2019 r.) postnowiłem się do niego odnieść. Artykuł jest bardzo ciekawy. Zawiera jednak pewną nieścisłość. Stwierdzono w nim m.in., że „28 listopada 1919 r. naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego (opublikowany w Dzienniku Praw Państwa Polskiego nr 18, poz. 46)". Dekret został oczywiście wydany w 1918 r.

Warto przypomnieć, że ustalenie tymczasowej organizacji organów państwa nastąpiło w dekrecie Józefa Piłsudskiego z 22 listopada 1918 r. o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej (Dziennik Praw Państwa Polskiego 1918 nr 17, poz. 41). Zgodnie z tym dekretem Polska uzyskała ustrój republikański. Do czasu zwołania Sejmu Ustawodawczego najwyższą władzę w Polsce miał sprawować Tymczasowy Naczelnik Państwa w osobie Józefa Piłsudskiego (1867–1935), który zajmował jednocześnie stanowisko Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich. Rząd składał się z prezydenta ministrów i ministrów, powoływanych i odwoływanych przez Tymczasowego Naczelnika Państwa.

Władzę ustawodawczą wykonywała Rada Ministrów i Tymczasowy Naczelnik Państwa. Wydane dekrety traciły moc obowiązującą w wypadku nieprzedstawienia ich do zatwierdzenia na pierwszym posiedzeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament