Sesje rad i sejmików mogą odbywać się zdalnie
Udział członków zgromadzenia w trybie zdalnym nie jest ani mniej istotny, ani nie umniejsza wypowiedzianych przez takiego uczestnika słów. Czasy nadzwyczajne, takie jak obecny okres epidemii, wymuszą faktyczne zmiany w funkcjonowaniu ciał kolegialnych.
- Czy w czasach pandemii można mówić o normalnym funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego?
dr Jacek Piecha adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego UW: W zasadzie skłaniamy się do redefiniowania kategorii „normalności" (czy „normalnego trybu działania"). Trzeba przypomnieć, że administracja (zarówno rządowa jak i samorządowa) nie mogą po prostu przestać działać. Muszą zostać wdrożone takie rozwiązania, które z jednej strony w możliwie najmniejszym stopniu będą zakłócały wykonywanie przez administrację zadań, a z drugiej – w możliwie największym stopniu – będą chroniły pracowników, a szerzej całe społeczeństwo przed rozprzestrzenianiem się wirusa.
- Jak ocenia Pan dostosowanie ustrojowego prawa samorządowego do sytuacji nadzwyczajnych, takich jak epidemia?
Niestety, obawiam się, że nasze państwo – tak jak zdecydowana większość państw na świecie – nie jest do tego przygotowane i pomijam w tym miejscu zupełnie aspekt dotyczący funkcjonowania systemu ochrony zdrowia (tego z braku wiedzy nie podejmuję się oceniać). Nie ma bowiem jasnych prawno-organizacyjnych rozwiązań umożliwiających funkcjonowanie zarówno administracji, jak i przedsiębiorców. Po prostu jako państwo przespaliśmy moim zdaniem komunikaty WHO, które już od dwóch lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta