Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie w formie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Łukasz Grzegorczyk

Przyznanie decyzją administracyjną nieruchomości zamiennej w ramach odszkodowania za przejęcie innej nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów i podlega opodatkowaniu VAT.

W takiej sytuacji występują dwie odrębne dostawy nieruchomości – pierwsza związana z przeniesieniem z mocy prawa własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie i druga związana z przyznaniem nieruchomości zamiennej w ramach odszkodowania – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lu- tego 2020 r., I FSK 2143/15.

Wniosek o interpretację i stanowisko miasta

Miasto wystąpiło z wnioskiem o wydanie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazało, że na mocy decyzji prezydenta miasta dotyczącej realizacji inwestycji drogowej, część nieruchomości należącej do osób fizycznych z mocy prawa stała się własnością miasta. Dotychczasowi właściciele nieruchomości zwrócili się przy tym o przydzielenie im w ramach odszkodowania innej nieruchomości pochodzącej z zasobów miejskich. Miasto wyraziło zgodę na takie rozwiązanie i wydało stosowną decyzję. Na podstawie operatów szacunkowych ustalono, że nieruchomość przeznaczona pod realizację inwestycji drogowej miała wartość wyższą niż nieruchomość zamienna, w związku z czym odszkodowanie w formie nieruchomości zamiennej zostało uzupełnione o brakującą różnicę w formie dopłaty pieniężnej. Miasto zapytało czy przyznanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament