Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenia Opodatkowanie VAT zaliczek na poczet tzw. opłaty przekształceniowej

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Marcin Szymankiewicz

Zaliczki na poczet tzw. opłaty przekształceniowej pobierane od 1 stycznia 2019 r. od osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali innych niż mieszkalne (garaży, lokali usługowych) należy opodatkować podatkiem VAT według podstawowej stawki.

- Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo wieczystego użytkowania gruntów zostało z mocy prawa, na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, przekształcone w prawo własności nieruchomości, spółdzielnia tym samym zaprzestała pobierania od osób, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali opłat z tytułu wieczystego użytkowania gruntów. Z przekształceniem związana jest płatna na rzecz dotychczasowego właściciela gruntów (Skarb Państwa) opłata przekształceniowa. Spółdzielnia od 1 stycznia 2019 r. pobiera od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali zaliczki na poczet opłaty przekształceniowej, proporcjonalnie do udziałów przypadających na te lokale w danej nieruchomości. Zaliczki te pobierane były do lutego 2020 r. i mają pokryć wysokość należnej opłaty przekształceniowej w przypadku wpłaty jednorazowej. Zaliczka na poczet opłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament