Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Armeńsko- -Azerbejdżański Górsko-Karabachski konflikt

31 marca 2020 | Dodatki Jednodniowe

Górsko-Karabachski Obwód Autonomiczny (GKOA), w którym azerbejdżańska (25%) i ormiańska (75%) ludność żyła pokojowo do momentu wybuchu konfliktu, a także siedem sąsiednich regionów Republiki Azerbejdżańskiej do dnia dzisiejszego znajdują się pod okupacją Armeńskich Sił Zbrojnych.

Kryzys rozpoczął się w lutym 1988 roku, kiedy grupa karabachskich Ormian przeprowadziła demonstrację pod hasłem „Miacum", żądając zjednoczenia Gósko-Karabachskiego regionu z Armenią. 1 grudnia 1989 roku Rada Najwyższa Armeńskiej SRR podjęła decyzję o „zjednoczeniu" („Miacum") Armeńskiej SRR i Górsko-Karabachskiego Obwodu Autonomicznego. 10 stycznia 1990 roku Prezydium Rady Najwyższej ZSRR podjęło uchwałę „W sprawie niespójności decyzji dotyczących Górskiego-Karabachu podjętych przez Najwyższą Radę Armeńskiej SRR dnia 1 grudnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament