Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można uchylić ostateczną decyzję z uwagi na interes strony

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Ostateczna decyzja, od której nie służy już odwołanie w administracyjnym toku instancji, może być uchylona lub zmieniona przez organ, który ją wydał. Z takiego rozwiązania można skorzystać, gdy przemawia za nim interes społeczny lub ważny interes strony.

- Strona postępowania administracyjnego wniosła odwołanie od decyzji wydanej w jej sprawie, a następnie skargę do sądu administracyjnego. W czasie trwania postępowania przed sądem administracyjnym, strona zwróciła się do organu administracji, który wydał tę decyzję, o jej zmianę – z uwagi na interes strony. Czy organ administracji może zmienić swoją decyzję, nie czekając na prawomocne zakończenie postępowania przed sądem administracyjnym?

Nie.

W art. 154 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przyjęto, że ostateczna decyzja, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament