Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Straciłeś na epidemii wirusa, wstrzymaj zaliczki na PIT

31 marca 2020 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Pracodawcy mogą odprowadzić podatek od marcowych wynagrodzeń dopiero za dwa miesiące.

 

Uchwalona przez Sejm ustawa antykryzysowa odracza termin zapłaty zaliczek na podatek od pracowniczych pensji. Ale wejdzie w życie najwcześniej 1 kwietnia. Czy ulga dotyczy też wynagrodzeń wypłaconych w marcu?

– Nowe przepisy mówią o zaliczkach na podatek pobranych w marcu i kwietniu. Jeśli więc wynagrodzenie jest przekazywane w marcu, powinno zostać pomniejszone, na normalnych zasadach, o zaliczkę na PIT. Czyli wypłacone bez kwoty podatku. Z obecnych przepisów wynika, że zaliczkę powinno się odprowadzić do 20 kwietnia. Jeśli ustawa antykryzysowa wejdzie w życie, pracodawca będzie miał czas do 1 czerwca – tłumaczy Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Składki zostają w firmie

– Do tego dochodzi zwolnienie ze składek ZUS w firmach zatrudniających do dziewięciu osób. Załóżmy, że przedsiębiorca ma jednego pracownika. Pensja brutto wynosi 5 tys. zł. Na rękę dostaje on około 3,5...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament