Dzień po, rok po…
Nastąpi realokacja mocy wytwórczych. Obok branży, które stracą w wyniku pandemii, są takie, które zyskają.
Pandemia Covid-19, rozprzestrzeniająca się z Wuhan na cały świat, już spowodowała istotne zmiany społeczne (zakazy wychodzenia, ograniczenie przemieszczania się itp.) jak i gospodarcze – przerwanie łańcuchów dostaw, wymuszone zamknięcie wielu firm, zwolnienia pracowników i gwałtowne spadki notowań na wszystkich giełdach świata. Wszyscy zastanawiają się, jak długo stan pandemii potrwa: czy i jak szybko znajdziemy na nią remedium i jak będzie wyglądał świat, gospodarka i nasze życie po pokonaniu wirusa.
Analitycy Brookings Institute Mark w eseju „The places a Covid-19 recession will likely hit hardest" przewidują możliwy spadek zatrudnienia w USA w tym roku aż o 24 mln osób, w tym w branży wypoczynkowej i hotelarstwie o 16,3 mln, transporcie o 3,4 mln i górnictwie o 700 tys. To oznaczałoby 15,8 proc. bezrobotnych wobec 156 mln pracujących w 2019 r. Takie analizy stały się podstawą do uzgodnienia w Kongresie pakietu ratunkowego za 2 bln dol.
Analiza OECD „Coronavirus: the world economy at risk" przewiduje w przypadku zatrzymania pandemii w najbliższych 3–4 miesiącach spowolnienie wzrostu światowego PKB w 2020 z 2,9-proc. do 2,4-proc. Ale gdyby potrwała dłużej, wzrost światowego PKB zwolniłby do 1,5 proc., a w krajach G20 wystąpiła recesja. Najbardziej nią dotknięte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta