Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary nie rozwiążą problemów z odpadami

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Teresa Siudem
źródło: materiały prasowe

Nie wyciągamy wniosków z doświadczeń innych krajów. Tam, produkując jakieś opakowanie, myśli się o tym, jak będzie można je ekologicznie przetworzyć. U nas nie pracuje się nad tym, by system poprawić.

- Teresa Siudem: Kiedy rozmawiałyśmy w grudniu ubiegłego roku, obawiała się Pani, że śmieciarki, które wyjadą z Błażowej pod koniec roku zrobią to po raz ostatni, bo nie będą miały gdzie zostawić śmieci. A wszystko przez zniesienie regionalizacji w odbiorze odpadów. Lokalna spalarnia postawiła na zysk i planowała zawierać umowy z tymi przedsiębiorstwami, które zaoferowały najwyższą stawkę. Czy od tego czasu coś się zmieniło?

Jadwiga Szermach: Finalnie udało się nam podpisać umowę ze spalarnią w Rzeszowie (PGE Energia). Mieliśmy poważne obawy, ponieważ po 6 września 2019 r., kiedy weszły w życie przepisy znoszące regionalizację, zaczęły się problemy z oddawaniem odpadów do spalarni z naszego województwa – rygorystycznie przestrzegano limitów ilościowych. Gdy PGE Energia ogłosiła konkurs: „kto da więcej za odbiór śmieci", zgłosiło się 27 spółek, także spoza województwa podkarpackiego. Proponowały stawki przekraczające trzykrotnie stawki, które płaciliśmy dotychczas. Dopiero po prośbach, wielu rozmowach, negocjacjach, a nawet zorganizowaniu protestu śmieciarek pod urzędem marszałkowskim, dziewięciu spółkom z województwa podkarpackiego udało się podpisać umowy – w tym naszej.

Od nowego roku ceny za odbiór śmieci zaczęły też podnosić lokalne składowiska.

- Dlaczego te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament