Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa procedura udzielenia zamówień bagatelnych – już od 50 tys. złotych

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Monika Adamczak

Zamawiający powinien – równocześnie z opublikowaniem ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej – przesłać informację o zamiarze udzielenia zamówienia kilku potencjalnym wykonawcom.

Zamówienia bagatelne staną się rzeczywistością już z początkiem przyszłego roku – nowy rodzaj zamówień publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. na mocy ustawy Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. (nowa ustawa pzp). Regulacja dotycząca zamówień bagatelnych jest co prawda dość szczątkowa, nie oznacza to jednak, że w praktyce nie przysporzą one określonych wątpliwości prawnych.

Czym są zamówienia bagatelne?

Stosownie do treści art. 2 ust. 2 nowej ustawy pzp, zamówieniem bagatelnym jest zamówienie klasyczne, którego wartość, bez podatku od towarów i usług, dotycząca jednorazowego zakupu, jest mniejsza niż 130 000 złotych, nie mniejsza jednak niż 50 000  złotych. Zamówieniem klasycznym natomiast jest każde zamówienie udzielane przez zamawiającego publicznego oraz zamawiającego subsydiowanego, inne niż zamówienie sektorowe i zamówienie w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.

Zamówienia bagatelne są swoistym novum, albowiem obowiązująca ustawa pzp w ogóle nie reguluje trybu udzielania zamówień, których wartość nie przekracza kwoty 30.000 euro. Oczywiście u większości zamawiających kwestie udzielania tzw. zamówień podprogowych objęte są zwyczajowo regulaminem wewnętrznym, często opartym o zasadę konkurencyjności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament