Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem lokali użytkowych – dopuszczalny tryb bezprzetargowy, jeśli rada gminy tak zdecyduje

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Wójt będzie mógł podpisać umowę najmu lokalu użytkowego na czas nieoznaczony, bez przetargu, jeśli rada gminy wcześniej podejmie uchwałę wyrażającą zgodę na takie czynności.

- Wójt zamierza wkrótce podpisać dwie nowe umowy najmu lokali użytkowych na czas nieokreślony, bez przetargu. Chodzi o przedsiębiorców (oddziały banków), którym kończą się umowy okresowe. Nie ma jednak uchwały rady gminy w sprawie wyrażenia zgody na te czynności. Czy będzie ona wymagana, skoro to wójt samodzielnie gospodaruje mieniem gminy i obowiązuje zasada swobody umów? Czy izba obrachunkowa może podważyć taką czynność w trakcie kontroli?

Koncepcja dopuszczająca zawarcie umów najmu lokali użytkowych na czas nieokreślony, z pominięciem stanowiska rady gminy – na zasadzie swobody umów, jest koncepcję wadliwą. Owszem, zgodnie z art. 3531 kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Jednak, ta norma prawna nie może legalizować zawierania umów dotyczących nieruchomości, w przypadku ograniczeń ustawowych, w tym istniejących na płaszczyźnie prawa publicznego.

Podobnie, błędem jest upatrywanie kompetencji do zawierania umów w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament