Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Centrum zarządzania miastem. Czy to przyszłość polskich miast?

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Robert Gawłowski, Krzysztof Makowski

Programy rewitalizacyjne, choć niezwykle ważne dla rozwiązywania wielu problemów, nie zastąpią mądrego zarządzania tymi obszarami.

Problem upadku centrów miast znany jest zarówno w Europie Zachodniej, jak i Polsce co najmniej od kilku dekad. Przejawia się on w systematycznej utracie atrakcyjności handlowej tego obszaru, zaniku działań inwestycyjnych i w ślad za tym podupadającą przestrzenią publiczną i problemami społecznymi. Nawarstwiające się problemy w centrach miast są szczególnie uciążliwe dla wizerunku miast w związku z tym, że są to miejsca mające swoje szczególne znaczenie historyczne, symboliczne oraz turystyczne.

Pionierem Wielka Brytania

Programy rewitalizacyjne, choć niezwykle ważne dla rozwiązywania wielu problemów, nie zastąpią mądrego zarządzania tymi obszarami. Skuteczne przeprowadzenie działań rewitalizacyjnych służących odnowie i społecznemu ożywieniu centrów miast jest procesem niezwykle skomplikowanym i wymagającym wykorzystania różnych rodzajów narzędzi, w tym także wspomagających. Jednym z nich jest powołanie centrów zarządzania miastem (ang. Town Centre Management), które pierwotnie zostało utworzone w Wielkiej Brytanii, a obecnie jest wykorzystywane na skalę międzynarodową. Głównym celem tych instytucji jest poszukiwanie przewagi konkurencyjnej przez obsługę i strategiczną współpracę w ramach zadań o charakterze publicznym i prywatnym na terenie centrum miasta poprzez działania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament