Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odmowa wszczęcia postępowania może mieć miejsce tylko w oczywistych sytuacjach

31 marca 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Jeżeli żądanie wszczęcia postępowania zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn nie można wszcząć postępowania, organ odmawia jego wszczęcia. Chodzi tu o przeszkody, które można stwierdzić już po wstępnej analizie wniosku.

Do organu wpłynęło żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego. Czy organ może zbadać merytorycznie ten wniosek, a następnie odmówić wszczęcia postępowania?

Nie.

Zgodnie z art. 61 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. Zwraca się uwagę, że jeżeli przepis prawa wyraźnie nie wyłącza dopuszczalności wszczęcia postępowania na wniosek, nie jest dopuszczalne wyprowadzenie ograniczenia polegającego na tym, że wszczęcie postępowania następuje wyłącznie z urzędu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11622

Wydanie: 11622

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament