Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brexit: zasady delegowania pod znakiem zapytania

24 grudnia 2020 | Kadry i Płace | Michał Kacprzyk Marta Dudczak

Po 31 grudnia br. osoby delegowane z Polski do Wielkiej Brytanii będą mniej uprzywilejowane w porównaniu z tymi posiadającymi prawo pobytu. Nadal nie wiadomo jednak, czy składki trzeba będzie płacić w dwóch państwach.

 

Okres przejściowy brexitu zakończy się już 31 grudnia 2020 r. Od początku nowego roku obywatele UE nie będą mogli korzystać z dotychczasowych swobód unijnych na terenie Wielkiej Brytanii (UK). Dotyczy to też odpowiednio obywateli Wielkiej Brytanii przebywających na terenie UE.

Nowa rzeczywistość będzie się wiązała z wieloma ograniczeniami. Utrudniona będzie mobilność pracowników, w  tym delegowanie pomiędzy UE a UK. Na pracodawcy spocznie ciężar dopełnienia wielu nowych obowiązków.

Brak odniesień w umowie

Zgodnie z postanowieniami Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej obywatele UE oraz obywatele UK, którzy korzystali z prawa pobytu w państwie przyjmującym przed zakończeniem okresu przejściowego i po tym czasie w dalszym ciągu w nim zamieszkują, zachowają prawo pobytu. Będą również uprawnieni do wykonywania pracy na dotychczasowych warunkach.

Umowa o wystąpieniu odwołuje się do obywateli, którzy dotychczas korzystali ze swobody przepływu osób, pracowników oraz swobody przedsiębiorczości, gwarantowanych w art. 21, 45 i 49 TFUE, i w związku z nimi realizowali cele pobytowe w innym państwie członkowskim. Ta regulacja nie dotyczy natomiast pracowników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11847

Wydanie: 11847

Spis treści

Moje pieniądze

Rzecz o historii

Nieprzypisane

Zamów abonament