Jeszcze w zielone gramy
prof. Paweł Ruszkowski Porozumienie budżetowe zawarte w Brukseli w dniach 10–11 grudnia 2020 pozwoli na uruchomienie zielonych inwestycji w Polsce w skali ok. 30 mld euro – pisze profesor Collegium Civitas. Czeka nas jednak sporo wyzwań w górnictwie.
W Polsce od wielu lat mamy do czynienia z kryzysem energetycznym wynikającym z polityki państwa, preferującej rozwój konwencjonalnych źródeł energii oraz hamującej rozwój odnawialnych źródeł energii. W efekcie połączenia ponad 100 firm elektroenergetycznych powstała monopolistyczna struktura obejmująca cztery wielkie korporacje, podlegające politycznej kontroli rządu. Tak wygląda bastion energetyki węglowej w Polsce.
Utrata monopolu przez górników i energetyków
W roku 2021 w naszej gospodarce wystąpi osłabienie tempa wzrostu gospodarczego. W sytuacji zagrożenia podstaw materialnej egzystencji znajdzie się ok. 5 mln Polaków (pracownicy najemni handlu i usług, pracownicy najemni na zasadzie samozatrudnienia z różnych branż, właściciele firm mikro i małych). Środowiska te będą ostro walczyć o przetrwanie. Rząd nie będzie w stanie utrzymać ogromnych dotacji do energetyki opartej na węglu. Wygląda na to, że górnicy i energetycy właśnie utracili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta