Państwo smoka chce więcej
Porządek zachodniego świata już nie istnieje i nigdy nie powróci – wieszczą eksperci. Przyszłość należy do Azji i jej największej gospodarki – Chin. Ale chcąc być innowacyjne, nie mogą one już tylko kraść, przemycać, składać i przerabiać obcych pomysłów. Muszą stać się kreatywne. Ilość zastąpić jakością.
Poprzedni światowy kryzys z 2008 r., który dotknął rynków finansowych, przede wszystkim zachodnich, przyniósł znaczącą zmianę: w poważnej mierze przesunął centrum globalnej gospodarki i handlu z Atlantyku na Pacyfik. Dziś wszystko wskazuje na to, że pandemia 2020 r. przyniesie powtórkę z historii i jeszcze większe przesunięcie w kierunku Azji Wschodniej, gdzie pierwsze skrzypce grają Chiny.
Gdy pod koniec 2019 r. w chińskiej prowincji Hubei i jej stolicy, mieście Wuhan, wybuchła zaraza, której pochodzenia i charakteru do dziś do końca nie odkryto, chyba nikt na świecie nie spodziewał się, że z lokalnego kryzysu przerodzi się to w pandemię, która zatrzęsie dosłownie całym światem.
Po pandemii recesja
Nawet po roku nie znamy ani liczby ofiar, ani kosztów wciąż trwającej pandemii. Jedynym światełkiem w tunelu są stosowane już szczepionki. Wiadomo już, że tak jak w roku 2020 dotknął nas koronawirus, tak w roku następnym i być może kolejnych wpadniemy w ręce recesji. Jedynym dużym państwem, którego ona nie dotknie, są Chiny, choć ich wzrost będzie mniejszy – jakieś 1,5–2 proc. PKB.
Nie mamy jeszcze należytego dystansu i wiedzy, dopiero historia to oceni, ale jest coraz więcej oznak, że mijający rok 2020, rok pandemii Covid-19, przejdzie do annałów jako „rok Chin" (co będę tutaj próbował udowodnić)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta