Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jesteśmy na początku drogi

24 grudnia 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: materiały prasowe

Ograniczenie dostępu do edukacji i zdrowia przełoży się na gospodarkę wielu państw. Wzrost po pandemii będzie raczej niższy niż w poprzednich dekadach – mówi Katarzyna Zajdel-Kurowska, dyrektor wykonawcza w Banku Światowym. PAWEŁ ROŻYŃSKI

 

Czym zajmuje się obecnie Bank Światowy?

Od dekad przede wszystkim walką z ubóstwem i promowaniem celów zrównoważonego rozwoju. Obecnie jest to walka z pandemią, pomoc krajom w zakresie wsparcia systemów ochrony zdrowia, opieki społecznej, zakupów szczepionek oraz wspieranie projektów, które umożliwią odbudowę po kryzysie i realizowanie celów zrównoważonego rozwoju po pandemii.

Jakie są główne problemy z którymi się stykacie?

Nieprzygotowanie systemu ochrony zdrowia do skali pandemii i skutki spoleczno--gospodarcze. Okazało się, że nie tylko państwa najbiedniejsze napotkały problem w postaci ograniczonych zasobów na służbę zdrowia, ale wszystkie na świecie, i do tego w tym samym czasie. Dotychczas pandemie miały zakres regionalny, więc były łatwiejsze do opanowania. Teraz mamy zakres światowy, który spowodował zatkanie się systemu ochrony zdrowia i załamanie gospodarki.

Rolą Banku Światowego jest wsparcie reform społecznych i strukturalnych dzięki nisko oprocentowanym pożyczkom i grantom. Wspiera w tym państwa, by wzrost gospodarczy pozwalał im na osiąganie celów inkluzywnego wzrostu, wspólnego dobrobytu, walkę z ubóstwem czy zmianami demograficznymi i klimatycznymi. Te wszystkie cele są bardzo ważne i realizujemy je na bieżąco, ale teraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11847

Wydanie: 11847

Spis treści

Moje pieniądze

Rzecz o historii

Nieprzypisane

Zamów abonament