Inwestycja musi być zgodna z przeznaczeniem terenu w planie
Spór o lokalizację elektrowni fotowoltaicznej potwierdził rozbieżność orzecznictwa sądowego.
Na podstawie ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii w Polsce działa już ponad 300 tys. instalacji fotowoltaicznych, w tym elektrownie i farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 kW. Rząd szykuje obecnie zmianę przepisów dotyczących sposobu rozliczania nadwyżek energii przez właścicieli paneli słonecznych. Ale może należałoby przy tej okazji uregulować również kwestię charakteru tych urządzeń, będącą powodem rozbieżnego orzecznictwa administracyjno-sądowego.
Panele niezgodne z planem
Spółka, która wystąpiła do wójta gminy o ustalenie środowiskowych uwarunkowań dla budowy elektrowni fotowoltaicznej, podała, że instalacja ma się składać z 4 tys. paneli słonecznych.
Wójt wydał jednak odmowną decyzję z powodu braku zgodności lokalizacji inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan nie przewiduje możliwości realizacji zabudowy przemysłowej na terenie, na którym miałaby zostać zlokalizowana elektrownia fotowoltaiczna –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta