Jak prawidłowo rozliczyć powypadkową naprawę osobowego auta
Samochód osobowy to podstawowe narzędzie pracy wielu przedsiębiorców. Warto zatem wiedzieć, że w przypadku gdy samochód używany do celów mieszanych ulegnie wypadkowi, koszty jego naprawy będą limitowane.
Limit kosztów to 75 proc. poniesionego wydatku – i to o ile samochód objęty jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jednocześnie uzyskane od ubezpieczyciela odszkodowanie podatnik powinien zaliczyć do przychodów w pełnej wysokości.
Naprawa
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest wykazanie, że wydatek ten ma związek z osiągnięciem przychodów ze źródła przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła oraz nie jest ujęty w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Nie ulega wątpliwości, że jeżeli samochód wykorzystywany jest do prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki na jego powypadkową naprawę spełniają przesłanki zawarte w ww. przepisie.
W tym miejscu warto jednak wskazać, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się m.in. kosztów remontów powypadkowych samochodów, jeżeli samochody te nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
UWAGA!
Za koszt uzyskania przychodów nie mogą zostać uznane wydatki na powypadkową naprawę samochodu jeśli jest on objęty jedynie obowiązkowym ubezpieczeniem OC.
Oznacza to, że wydatek poniesiony w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta