Polski Ład: nowe ulgi dla firm mają za dużo warunków
Przedsiębiorcy dostaną wiele preferencji, ale będą musieli pokonać sporo barier, by z nich skorzystać.
Ministerstwo Finansów pokazało już trzy projekty z pakietu podatkowych zmian w Polskim Ładzie. Nowych ulg jest co niemiara. Mają jednak dużo warunków i eksperci obawiają się, że ograniczenia odstraszą przedsiębiorców.
– Ulgi już na starcie wydają się przeregulowane i skomplikowane. A przecież dojdzie jeszcze interpretacyjna twórczość urzędników – mówi Mateusz Stańczyk, doradca podatkowy, partner w Crido.
Inwestycja w udziały
Oto przykłady. Ulga konsolidacyjna dla przedsiębiorstw, które przejmują inne firmy. Wydatki na obsługę prawną, wycenę, opłaty notarialne i sądowe najpierw zaliczą do podatkowych kosztów, potem odliczą je od dochodu. Pod warunkiem, że:
- główny przedmiot działalności spółki, której udziały/akcje nabywamy, pokrywa się z tym, co robi inwestor, lub też jej działalność może być racjonalnie uznana za wspierającą biznes inwestora,
- nie jest to działalność finansowa,
- działalność spółki i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta