Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniosek o sprostowanie decyzji podatkowej

30 czerwca 2021 | Rachunkowość | Ewelina Kukulska

Nawet w oficjalnych dokumentach i decyzjach wydawanych przez organy podatkowe, mogą pojawić się błędy oraz pomyłki. Ustawodawca przewidział taką możliwość i w odpowiedzi ustanowił opcję, która ma pomagać podatnikom w trudnych sytuacjach.

Taką opcją jest możliwość sprostowania decyzji podatkowej. Jak złożyć wniosek o sprostowanie decyzji podatkowej? Na jakich podstawach prawnych oprzeć wniosek? Jaki termin obowiązuje podatników oraz na jakie warunki należy zwrócić uwagę?

Termin i warunki

Inicjatywa co do uzupełnienia bądź sprostowania decyzji podatkowej należy zarówno do podatnika (strony), jak również do organu podatkowego, który wydawał decyzję. Przepisy Ordynacji podatkowej uprawniają organy podatkowe do uzupełnienia bądź sprostowania decyzji z urzędu, bez wniosku stron. Bez przeszkód ani określonych ograniczeń czasowych, organ podatkowy może prostować błędy rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanej przez siebie decyzji, może także sprostować lub uzupełnić wydaną przez siebie decyzję w zakresie rozstrzygnięcia oraz pouczenia o prawie zaskarżenia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12000

Wydanie: 12000

Spis treści
Zamów abonament