Prokuratorowi przysługuje również prawo strony
Udział śledczego w danym postępowaniu jest zależny jedynie od jego woli i to on w ramach posiadanych kompetencji decyduje, czy weźmie udział w całym postępowaniu, czy też w pewnym jego stadium.
Udział prokuratora w postępowaniu administracyjnym jawi się niekiedy jako konieczny z uwagi na wywołany rożnego rodzaju czynnikami (najczęściej brakiem zdolności strony do pełnego prezentowania jej interesów administracyjnoprawnych) ogólnie pojęty stan niezgodności/zgodności z prawem. W k.p.a. instytucję tę określa jego dział IV (art. 182–189), gdzie już w jego wstępnych przepisach ustawodawca akcentuje cel udziału prokuratora w postępowaniu administracyjnym, regulując, że prokuratorowi służy prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem (art. 182 k.p.a.), a prokuratorowi służy prawo udziału w każdym stadium postępowania w celu zapewnienia, aby postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy było zgodne z prawem (art. 183 § 1 k.p.a.).
Wniosek i uprawnienia
W judykaturze wskazano, że art. 182 k.p.a. nie jest przepisem prawa materialnego, ale procesowego, określając uprawnienie prokuratora do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego (wyrok NSA z 3 września 2010 r., sygn. I OSK 1542/09 ). Prokuratorowi służy prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem. Ma on procesową legitymację do żądania wszczęcia postępowania w każdej sprawie podlegającej załatwieniu w drodze decyzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta