Udziałowiec nie straci prawa do zwolnienia
W razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, prawo do otrzymania ich zwrotu przechodzi na nabywcę. A sukcesja przewidziana w przepisach prawa handlowego powinna wywoływać skutki także na gruncie prawa podatkowego.
Spór w sprawie dotyczył podatkowych konsekwencji zwrotu dopłat. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że wraz z innymi osobami są udziałowcami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. na mocy uchwały spółki wnieśli do niej dopłaty (art. 178 k.s.h.). Spółka planuje jednak dokonać ich zwrotu w trybie z art. 179 k.s.h. W wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów, udziały wspólników w spółce zostaną wymienione na udziały innej spółki. Transakcja ta polegać będzie na wniesieniu przez wspólników udziałów spółki do nowej spółki w zamian za objęcie przez wspólników udziałów w tej nowej spółce.
Podatnik uważał, że zwrot dopłat przez spółkę wspólnikom w momencie, gdy już nie będą jej udziałowcami, na podstawie uchwały podjętej, gdy nimi byli, korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT.
W interpretacji z marca 2021 r. fiskus takiego prawa jednak nie potwierdził. Podniósł, że należności ze zwrotu dopłat mieszczą się w otwartym katalogu przychodów z tytułu praw majątkowych. Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT, wolne od podatku są przychody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta