Krajowy Plan Odbudowy i wskaźnik zadłużenia
Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich kategorycznie opowiedziały się za wyłączeniem pożyczek samorządów z KPO spod ograniczeń art. 242–243 ustawy o finansach publicznych.
Choć na dziś pożyczki samorządów finansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy podlegają ogólnym zasadom dotyczącym zadłużania się, sprawa może się jeszcze zmienić.
Czy jak pożycza państwo...
W dyskusji wokół Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pojęcia „grant" i „pożyczka" pojawiają się w wielu kontekstach i na wielu poziomach, co może prowadzić do nieporozumień. Dlatego konieczne jest krótkie przypomnienie, czym jest KPO, o co chodzi z jego elementami „pożyczkowym" i „grantowym" i jakie to ma przełożenie na samorządy.
W grudniu 2020 r. ogłoszono historyczną zgodę na zaciągnięcie przez Unię Europejską pożyczki na rynkach kapitałowych, w celu sfinansowania działań przeciwdziałającym skutkom pandemii Covid-19. Decyzja polityczna przywódców Unii Europejskiej znalazła swoje odzwierciedlenie w decyzji Rady Unii Europejskiej 2020/2053/UE, upoważniającej Komisję Europejską m.in. do zaciągania w imieniu Unii Europejskiej do 2026 r. pożyczek na rynkach kapitałowych do wartości 750 miliardów euro. Zgodnie ze wskazaną decyzją Komisja Europejska może pozyskane z takich pożyczek środki przeznaczyć w kwocie do 360 miliardów euro na udzielanie dalszych pożyczek i do 390 miliardów euro na „wydatki", do których zaliczają się udzielane przez Komisję granty. Jak wielokrotnie padało w debacie publicznej –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta