Technologie mogą dać przewagę przy odbudowie gospodarek po pandemii
W naszym cyklu redakcyjnym zwracaliśmy uwagę na największe wyzwania dla gospodarki, wzięliśmy także pod lupę sytuację wybranych branż i wraz z ekspertami zastanawialiśmy się nad najważniejszymi kierunkami ich rozwoju.
Wiosną, na inaugurację cyklu „Perspektywy dla Polski", Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, mówił „Rzeczpospolitej", że przed polską gospodarką czas wielkich wyzwań i przełomowych zmian. Ich nadrzędnym celem – w perspektywie miesięcy, lat, a nawet dekad – będzie dostosowanie się do nowej, postcovidowej rzeczywistości. Jego zdaniem kluczowe jest w tym kontekście wspieranie biznesu oraz wzmacnianie jego relacji ze światem nauki i nowoczesnych technologii, a także powiązanie działań ze społeczną wrażliwością ekologiczną i wkomponowanie ich w unijny Zielony Ład.
Z kolei Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, podkreślał, że wywołany przez pandemię kryzys był szokiem gospodarczym, w efekcie którego znaleźliśmy się w zupełnie nieznanej, wręcz ekstremalnej sytuacji gospodarczej i społecznej. A jednym z priorytetów jego resortu stał się udział w zapewnieniu sprawnej realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych i niwelowanie skutków pandemii.
Jak akcentował minister, pandemia to niejedyne wyzwanie. Kolejnym jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W przypadku Polski i UE celem jest dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 r. Dlatego Polska działa na rzecz transformacji gospodarki z wysokoemisyjnej na niskoemisyjną. Transformacja ta powinna być przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta