Coraz mniej przestrzeni dla prywatnych aut
Pandemia wpłynęła na zmiany w zwyczajach komunikacyjnych mieszkańców miast. Część z nich się utrwali. Wyzwaniem będzie ograniczenie liczby samochodów.
W miejskim transporcie znaczenia nabierają nowe trendy. To m.in. elektryfikacja czy car sharing mający ograniczać ilość pojazdów na ulicach. W perspektywie pojawią się pojazdy autonomiczne i połączone z siecią. Wspólnymi mianownikami są ekologia i potrzeba pilnych działań dla rozwiązania problemów z zanieczyszczeniem powietrza, korkami i brakiem miejsc do parkowania. Zarazem pandemia doprowadziła do zmian w zwyczajach komunikacyjnych. Część z nich przyjmie się pewnie na stałe.
– Pandemia stała się okazją do reorganizacji transportu w miastach i promocji zeroemisyjnych środków transportu: pieszego i rowerowego – mówi Rafał Bajczuk, ekspert Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE). Dla zwiększenia dystansu społecznego i udostępnienia mieszkańcom alternatywy dla komunikacji miejskiej wiele samorządów zdecydowało się na budowę tymczasowej infrastruktury rowerowej –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta