Rozliczenie obniżenia całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego
Stosownie do prezentowanego stanowiska organów podatkowych, również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe mają prawo do rozpoznania w kosztach podatkowych wypłat z tytułu obniżenia całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego.
Wniosek taki wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) z 13 kwietnia 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.442.2020. 1.ANK), w której to organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskującej SKOK w zakresie prawa do kwalifikacji wypłat z tytułu proporcjonalnego obniżenia całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego jako kosztu uzyskania przychodu.
Problematyka wypłat z tytułu obniżenia całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego ogniskowała się wokół rozumienia przepisów ustawy o kredycie kon-sumenckim, będącej transpozycją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylającej dyrektywę Rady 87/102/EWG (dalej: dyrektywa 2008/48). Stosownie do art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (transpozycja art. 16 ust. 1 Dyrektywy 2008/48), w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta