Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki, które nie dały się bessie

08 września 2022 | Moje pieniądze | Jacek Mysior
Mimo mało zachęcającej koniunktury na rynku akcji nie brakowało spółek, których walory przyniosły dodatnie stopy zwrotu
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Mimo mało zachęcającej koniunktury na rynku akcji nie brakowało spółek, których walory przyniosły dodatnie stopy zwrotu

Wśród spółek z warszawskiej giełdy można znaleźć perełki, których notowania oparły się negatywnym nastrojom na rynkach akcji. Sprawdzamy, czy mają szanse kontynuować dobrą passę.

W tym roku koniunktura nie sprzyja posiadaczom akcji. Porównując tegoroczne stopy zwrotu spółek notowanych na szerokim rynku akcji, łatwo zauważyć, że przecenione walory stanowią wśród nich wyraźną większość. W indeksie WIG akcje jedynie co czwartego jego uczestnika wypracowały dodatnią stopę zwrotu od początku 2022 r.

Beneficjenci nowej rzeczywistości

Wśród firm z szerokiego rynku akcji najbardziej okazałą stopę zwrotu przyniosły akcje Sunexu, zapewniając zysk na poziomie ponad 570 proc., ustanawiając po drodze nowe rekordy notowań. Spółka, będąca jednym z największych krajowych wytwórców produktów do instalacji OZE, wróciła do łask inwestorów już w końcówce minionego roku, ale zwyżki wyraźnie przyspieszyły w ostatnich miesiącach za sprawą rosnących oczekiwań inwestorów związanych z poprawą wyników i perspektywicznym rynkiem. W II kwartale br. przychody spółki wzrosły względem ubiegłego roku o 120 proc., do 66,8 mln zł. Pierwszy kwartał również charakteryzował się ponad 100-proc. wzrostem. Wyniki wsparła automatyzacja produkcji, która zwiększyła możliwości sprzedażowe spółki, oraz znaczący skok popularności OZE w obliczu wojny w Ukrainie i skoku cen energii.

Duże nadzieje wśród inwestorów rozbudził Bumech, który jest jednym z głównych beneficjentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament