Spółki, które nie dały się bessie
Wśród spółek z warszawskiej giełdy można znaleźć perełki, których notowania oparły się negatywnym nastrojom na rynkach akcji. Sprawdzamy, czy mają szanse kontynuować dobrą passę.
W tym roku koniunktura nie sprzyja posiadaczom akcji. Porównując tegoroczne stopy zwrotu spółek notowanych na szerokim rynku akcji, łatwo zauważyć, że przecenione walory stanowią wśród nich wyraźną większość. W indeksie WIG akcje jedynie co czwartego jego uczestnika wypracowały dodatnią stopę zwrotu od początku 2022 r.
Beneficjenci nowej rzeczywistości
Wśród firm z szerokiego rynku akcji najbardziej okazałą stopę zwrotu przyniosły akcje Sunexu, zapewniając zysk na poziomie ponad 570 proc., ustanawiając po drodze nowe rekordy notowań. Spółka, będąca jednym z największych krajowych wytwórców produktów do instalacji OZE, wróciła do łask inwestorów już w końcówce minionego roku, ale zwyżki wyraźnie przyspieszyły w ostatnich miesiącach za sprawą rosnących oczekiwań inwestorów związanych z poprawą wyników i perspektywicznym rynkiem. W II kwartale br. przychody spółki wzrosły względem ubiegłego roku o 120 proc., do 66,8 mln zł. Pierwszy kwartał również charakteryzował się ponad 100-proc. wzrostem. Wyniki wsparła automatyzacja produkcji, która zwiększyła możliwości sprzedażowe spółki, oraz znaczący skok popularności OZE w obliczu wojny w Ukrainie i skoku cen energii.
Duże nadzieje wśród inwestorów rozbudził Bumech, który jest jednym z głównych beneficjentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta