Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed maturą obowiązkowe lekcje z pierwszej pomocy

08 września 2022 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Rząd chce, aby w każdej gminie była karetka, szkoły średnie uczyły ratowania życia, służby były zintegrowane, a poszkodowani klęską żywiołową otrzymywali realne wsparcie.

Temu mają służyć rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy o ochronie ludności cywilnej oraz o stanie klęski żywiołowej (UD432).

Kilkunastoletnie przepisy regulujące zarządzanie kryzysowe przestały odpowiadać wymogom, co wykazały gwałtowne powodzie, epidemia covidowa, naruszenia polsko-białoruskiej granicy czy wreszcie skutki agresji na Ukrainę. Wymaga to zmian – napisano w uzasadnieniu projektu przygotowanego przez MSWiA.

Monitoring i gotowość

Za ochronę ludności w Polsce będzie odpowiedzialny premier, a w przypadkach niecierpiących zwłoki odpowiedzialność przejmie minister spraw wewnętrznych.

Przy premierze działać będzie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, do tej pory pełniący funkcję opiniodawczą i doradczą. Ma on inicjować i koordynować ochronę ludności, a także oceniać rozwój sytuacji kryzysowej.

Do wczesnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament