Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specustawa obniżyła etaty, pensje i odprawy

08 września 2022 | Kadry i Płace | Bogdan Majkowski

Zmniejszony na podstawie tarczy antykryzysowej wymiar czasu pracy wpływa również na należne odprawy z tytułu zwolnień grupowych. Dodatkowo świadczenia te obowiązuje obecnie niższy limit.

∑ W ramach zwolnień grupowych rozstaniemy się z pracownikiem, który na mocy specustawy miał obniżony wymiar czasu pracy. Jak w takiej sytuacji obliczyć przysługującą mu odprawę i czy będzie ona objęta ograniczeniami wynikającymi ze specustawy? – pyta czytelnik.

Odprawę należy liczyć według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Jej objęcie wspomnianymi ograniczeniami zależy od tego, czy pracodawca spełnia przesłanki określone w specustawie.

Prawie jak ekwiwalent za urlop

Pracownik zostanie objęty zwolnieniami grupowymi, co oznacza, że odpowiednie zastosowanie będą tu miały przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969).

Prawo do odpraw z tytułu zwolnień grupowych wprowadzają art. 8 oraz art. 10 przywołanej ustawy. W art. 8 ust. 3 wyjaśnia ona, że odprawę tę ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Te z kolei określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.; dalej: rozporządzenie urlopowe)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament