Specustawa obniżyła etaty, pensje i odprawy
Zmniejszony na podstawie tarczy antykryzysowej wymiar czasu pracy wpływa również na należne odprawy z tytułu zwolnień grupowych. Dodatkowo świadczenia te obowiązuje obecnie niższy limit.
∑ W ramach zwolnień grupowych rozstaniemy się z pracownikiem, który na mocy specustawy miał obniżony wymiar czasu pracy. Jak w takiej sytuacji obliczyć przysługującą mu odprawę i czy będzie ona objęta ograniczeniami wynikającymi ze specustawy? – pyta czytelnik.
Odprawę należy liczyć według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Jej objęcie wspomnianymi ograniczeniami zależy od tego, czy pracodawca spełnia przesłanki określone w specustawie.
Prawie jak ekwiwalent za urlop
Pracownik zostanie objęty zwolnieniami grupowymi, co oznacza, że odpowiednie zastosowanie będą tu miały przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969).
Prawo do odpraw z tytułu zwolnień grupowych wprowadzają art. 8 oraz art. 10 przywołanej ustawy. W art. 8 ust. 3 wyjaśnia ona, że odprawę tę ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Te z kolei określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.; dalej: rozporządzenie urlopowe)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta