Przedsiębiorca nie dostanie zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia na etat
Pracownik, który zachorował w czasie umowy o pracę, ma prawo do świadczenia również za okres choroby trwającej w ciągłości po jej rozwiązaniu. Chyba że ma inny tytuł do ubezpieczeń.
∑ Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Do końca czerwca pracowałem też równolegle w firmie prywatnej i pod koniec miesiąca byłem na zwolnieniu lekarskim (choroba) do 10 lipca. ZUS odmówił mi jednak zasiłku od 1 do 10 lipca, wskazując, że w tym czasie prowadziłem działalność. Czy miał podstawy? Czy jest szansa na zmianę decyzji przez sąd? – pyta czytelnik.
Decyzja ZUS wydaje się być słuszna. Skoro przedsiębiorca kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej po ustaniu zatrudnienia, to zaistniała negatywna przesłanka do nabycia prawa do zasiłku chorobowego. Brakuje zatem podstaw, aby tę decyzję zakwestionować.
Inny tytuł do ubezpieczenia
Kluczowe znaczenie ma tu art. 13 ustawy z 25...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta