Nielegalne zatrudnianie dziecka nie zwalnia z rozliczeń
Pracodawca, który zatrudnił osobę objętą zakazem pracy z uwagi na wiek, nie może się powoływać na ten argument broniąc przed wypłatą należnych jej świadczeń.
∑ Od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 r. zatrudniałem na stoisku z pamiątkami pracownicę, która zadeklarowała mi podczas rozmowy, że ma 16 lat. Nie sprawdziłem jej dokumentu tożsamości. Umowę zawarliśmy w formie ustnej. Jeszcze jej nie zapłaciłem. Małoletnia odeszła z pracy 20 sierpnia, a we wrześniu rodzice wnieśli w jej imieniu pozew o zapłatę umówionej kwoty. Domagają się też zapłaty za nadgodziny, za pracę w nocy oraz ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Dopiero po otrzymaniu pozwu dowiedziałem się, że ta dziewczyna ma tylko 14 lat. Czy wystarczy, że w pozwie postawię zarzut, że zatrudnienie tak młodych osób jest niedopuszczalne i gdyby dziewczyna nie ukryła swego wieku, to bym jej w ogóle nie zatrudnił? Czy w sytuacji braku dokumentacji pracowniczej udowodnienie czegokolwiek będzie możliwe? – pyta czytelnik.
Pracodawca złamał szereg przepisów kodeksu pracy, w tym najważniejszy dotyczący zakazu zatrudniania dzieci. Umowa o pracę zawarta w takich okolicznościach była niedopuszczalna, ale powołanie się na tę wadliwość nie pomoże pracodawcy. Postąpił wbrew prawu i nie ma możliwości odniesienia podwójnej korzyści z niewłaściwego zachowania.
Nieuczciwemu szefowi…
W typowych sprawach pracowniczych sąd ustala warunki zatrudnienia przede wszystkim na podstawie akt osobowych pracownika. W nich znajduje się umowa o pracę określająca – wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta