Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nielegalne zatrudnianie dziecka nie zwalnia z rozliczeń

08 września 2022 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Pracodawca, który zatrudnił osobę objętą zakazem pracy z uwagi na wiek, nie może się powoływać na ten argument broniąc przed wypłatą należnych jej świadczeń.

∑ Od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 r. zatrudniałem na stoisku z pamiątkami pracownicę, która zadeklarowała mi podczas rozmowy, że ma 16 lat. Nie sprawdziłem jej dokumentu tożsamości. Umowę zawarliśmy w formie ustnej. Jeszcze jej nie zapłaciłem. Małoletnia odeszła z pracy 20 sierpnia, a we wrześniu rodzice wnieśli w jej imieniu pozew o zapłatę umówionej kwoty. Domagają się też zapłaty za nadgodziny, za pracę w nocy oraz ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Dopiero po otrzymaniu pozwu dowiedziałem się, że ta dziewczyna ma tylko 14 lat. Czy wystarczy, że w pozwie postawię zarzut, że zatrudnienie tak młodych osób jest niedopuszczalne i gdyby dziewczyna nie ukryła swego wieku, to bym jej w ogóle nie zatrudnił? Czy w sytuacji braku dokumentacji pracowniczej udowodnienie czegokolwiek będzie możliwe? – pyta czytelnik.

Pracodawca złamał szereg przepisów kodeksu pracy, w tym najważniejszy dotyczący zakazu zatrudniania dzieci. Umowa o pracę zawarta w takich okolicznościach była niedopuszczalna, ale powołanie się na tę wadliwość nie pomoże pracodawcy. Postąpił wbrew prawu i nie ma możliwości odniesienia podwójnej korzyści z niewłaściwego zachowania.

Nieuczciwemu szefowi…

W typowych sprawach pracowniczych sąd ustala warunki zatrudnienia przede wszystkim na podstawie akt osobowych pracownika. W nich znajduje się umowa o pracę określająca – wraz z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament