Łatwiejszy zwrot nienależnych wpłat do planu kapitałowego
Wpłata do PPK dokonana od 21 listopada 2022, która okaże się częściowo lub całkowicie nienależna, zostanie zwrócona finansującemu ją podmiotowi. Uczestnik PPK nie będzie musiał składać dyspozycji w tym zakresie.
Przez nienależne należy rozumieć takie wpłaty, które pracodawca przekazał do instytucji finansowej, mimo że np. uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania tych wpłat albo dokonane za osobę, dla której nie należało zawierać umowy o prowadzenie PPK (gdyż nie spełniała definicji osoby zatrudnionej).
Wpłaty częściowo nienależne to takie, które zostały naliczone od zawyżonej podstawy i pracodawca nie ma możliwości ich zbilansowania. Chodzi np. o sytuację, gdy pracodawca omyłkowo naliczył wpłaty do PPK od podstawy wyższej niż kwota faktycznie wypłaconego wynagrodzenia.
Obecna praktyka
Dotychczas ustawa o PPK nie wskazywała, jak należy postępować z nienależnymi wpłatami do PPK. Rekomendowanym sposobem postępowania jest obecnie, aby:
∑ instytucja finansowa po otrzymaniu informacji od podmiotu zatrudniającego o niezasadnie dokonanej wpłacie do PPK niezwłocznie zwróciła pracodawcy kwotę nominalną wpłaconą do PPK – zarówno w części finansowanej przez pracodawcę, jak i w części finansowanej przez pracownika,
∑ pracodawca niezwłocznie zwrócił pracownikowi kwotę odpowiadającą wpłacie w części przez niego finansowanej (chyba że w umowie o prowadzenie PPK przewidziano inny sposób postępowania z kwotami niezasadnie przekazanymi do funduszu zdefiniowanej daty, za które nie zostały jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta