Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielokrotne nominacje i konflikt interesów

08 września 2022 | Kadry i Płace | Piotr Łebek

Wytyczne IBA zastrzegają, że w pewnych rodzajach postępowań – np. w arbitrażu morskim lub handlowym – może występować praktyka dobierania arbitrów z wąskiego, wyspecjalizowanego grona.

Problem powtarzających powoływań arbitrów (recurring appointments) w postępowaniach arbitrażowych budzi wiele wątpliwości, w szczególności w kontekście wytycznych IBA dotyczących konfliktu interesów w międzynarodowym arbitrażu i artykułu 3.1.3: „W okresie ostatnich trzech lat arbiter został powołany do pełnienia funkcji arbitra przez jedną ze stron lub podmiot powiązany z jedną ze stron dwa lub więcej razy”.

Bezstronność i niezależność

Przywołana sytuacja należy do tzw. Listy Pomarańczowej, a więc do niezamkniętego katalogu sytuacji, które – w zależności od okoliczności danej sprawy – wywołują uzasadnione wątpliwości co do bezstronności i niezależności arbitra. Oznacza to, że w tych sytuacjach obiektywnie istnieje konflikt interesów z punktu widzenia rozsądnej osoby trzeciej wiedzącej o odnośnych faktach. Niemniej, inaczej niż w przypadku Listy Czerwonej, która określa sytuacje, w jakich nie można bez zgody stron wyeliminować konfliktu interesów, arbiter nie ma obowiązku ab inito odmowy przyjęcia funkcji lub ustąpienia z pełnienia funkcji, ale rozważyć taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament