Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niesprzyjający klimat dla chmury. Branża może wpaść w kryzys

08 września 2022 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Szalejąca inflacja i drożejące koszty energii biją w rynek cloud computingu. Giganci w tej branży ostro hamują, a moce serwerów stoją niewykorzystane.

Popularyzacja usług chmurowych to wyraźny trend obserwowany praktycznie na całym świecie. Boom nakręciła pandemia i dynamicznie postępująca transformacja cyfrowa. Teraz rynek jednak wyraźnie słabnie.

Spowolnienie widać u największych graczy branży: strata operacyjna Google Cloud w II kwartale br. wyniosła 858 mln dol. netto i była wyższa o 45 proc. niż rok wcześniej, z kolei przychody w Microsofcie (Azure) i Amazonie (AWS) były sporo poniżej prognoz i wyników sprzed roku. Mniejsze, niż zakładano, zyski odnotowały takie projekty jak Intelligent Cloud (uzyskał 21 mld dol. kwartalnego przychodu, co oznacza wzrost o 20 proc. względem 26 proc. w poprzednim kwartale)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament