Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność pracy nabierze nowego znaczenia

08 września 2022 | Kadry i Płace | Katarzyna Wilczyk

Wprowadzenie zakazu podjęcia przez pracownika dodatkowej pracy z uwagi na słuszny interes pracodawcy da się obecnie obronić. To się jednak może zmienić w najbliższym czasie.

Nie jest jeszcze znana data wejścia w życie i ostateczne brzmienie nowych przepisów kodeksu pracy wdrażających do polskiego porządku prawnego dyrektywę work life balance. Jednak projekt ustawy już wywołuje liczne dyskusje. Wątpliwości dotyczą m.in. nowego przepisu zakładającego, że pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy (z pewnymi wyjątkami). Obecnie nie ma tak jednoznacznej normy prawnej.

Czy obecnie z uwagi na brak tak stanowczego przepisu pracodawca może wprowadzić taki zakaz?

Dzisiejsze zasady…

W orzecznictwie sądowym, jak i w poglądach doktryny nie ma większych wątpliwości, że pracodawca nie może bezwarunkowo i w każdej sytuacji zakazać pracownikowi wykonywania innej pracy niż wynikająca z zawartej pomiędzy stronami umowy o pracę. Co więcej, można spotkać się z bardzo restrykcyjnym podejściem. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, że postanowienie umowy o pracę przewidujące zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12364

Wydanie: 12364

Spis treści

Reklama

Zamów abonament