Odbudujmy bezpieczeństwo lekowe Polek
Zaproponowane w projekcie ustawy refundacyjnej zrównywanie cen konkurujących leków z najtańszymi produktami to karygodny błąd w kontekście bezpieczeństwa lekowego. To przestrzeń do działań dumpingowych i eliminowania z rynku krajowych wytwórców – uważają dr Katarzyna Obłąkowska z Instytutu Nowej Europy oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH, autorzy raportu „Farmaceutyczny wyścig narodów”.
W projekcie ustawy refundacyjnej zaproponowano zapisy, które mają zmniejszać wydatki NFZ na leki kosztem pacjentów i krajowych producentów leków. Czy takie rozwiązania są korzystne dla Polaków?
Dr Artur Bartoszewicz: Poszukiwanie rozwiązań ograniczających wydatki NFZ jest zasadne, jednak nie powinno odbywać się to kosztem pacjentów i krajowych producentów leków. System musi chronić pacjentów, szczególnie w okresie narastającej inflacji, pogarszania się warunków gospodarczych i pauperyzacji. W projekcie nowelizacji zaproponowano, że w ramach grupy leków o podobnym działaniu i składzie cena najdroższego może być tylko o 50 proc. wyższa od najtańszego. Droższe leki zostaną usunięte z refundacji. Jest to przestrzeń do działań dumpingowych i eliminowania z rynku krajowych producentów. Krajowy rynek w średnim okresie zostanie całkowicie przejęty przez koncerny międzynarodowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta