Kryzys wymaga odwagi
Nadszedł czas na prawdziwą europejską suwerenność klimatyczną i energetyczną – pisze ekspertka Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych.
W miarę zbliżania się do nadzwyczajnego szczytu energetycznego zwołanego przez prezydencję czeską na 9 września, stanowiska europejskich przywódców stopniowo zaczynają się zmieniać. Coraz bardziej zdają sobie sprawę, że – zgodnie z intencjami Moskwy – gwałtownie rosnące ceny energii i wyższe koszty życia sprawią, że nie będą w stanie wprowadzić ostrzejszych sankcji wobec Rosji, gdy ta będzie kontynuowała swoją okrutną wojnę z Ukrainą do jesieni. Na szczeblu rządowym rośnie zrozumienie, że Putin, który pod pretekstem braku porozumienia w sprawie kontraktów czy konserwacji rurociągów wywołuje chaos na europejskim rynku energii, nie ustąpi, dopóki państwa UE nie zaczną reagować i stawiać zbiorowego oporu.
Zagrożone cele
Ale sama świadomość nie wystarczy. Potrzebna jest polityczna uczciwość oraz wspólne wypracowanie przez Europę planów na nadchodzącą zimę i kolejne lata, aby stawić czoła wielopłaszczyznowemu zagrożeniu bezpieczeństwa, przed którym stoimy. Obywatele europejscy potrzebują od swoich przywódców szczerości. Jeśli Niemcy zmuszają swojego sojusznika, Kanadę, do obejścia własnych sankcji w celu naprawy gazociągu Nord Stream 1, aby utrzymać dostawy rosyjskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta